Zdrowa żywność, a więc ekożywność

Czym jest zdrowa żywność?

Zdrowa żywność to nic innego jak ekożywność. Za zdrową żywność uważa się żywnościowe produkty, które powstały według poszczególnych wytycznych ekologicznego rolnictwa. Zdrowa żywność jest hodowana tylko i wyłącznie na naturalnym nawozie. Szczególnie wykorzystywane są nawozy zielone czy też po prostu kompost.

Zalet jest bardzo dużo

Nie da się ukryć, że ekologiczna żywność ma bardzo wiele różnego rodzaju zalet. Powinniśmy się z nimi dokładnie zaznajomić. Zaletą żywności zdrowej jest na pewno jej naturalność oraz także wysoka jakość. Kontrolerzy, którzy się zajmują klasyfikowaniem ekologicznej produkcji szczególną uwagę zwracają na sam proces powstawania. W związku z tym gdy producenci starają się o certyfikat pochodzenia produktu, spełnić muszą naprawdę wiele różnego rodzaju założeń oraz wymagań. Na pewno przy zdrowej żywności mamy do czynienia z odchodzeniem od różnego rodzaju dodatków sztucznych, antybiotyków, hormonu wzrostu, które powodują, że dany produkt pomimo swojej atrakcyjności zawiera wiele składników szkodliwych. W przypadku tym możemy być pewni, że takich właśnie dodatków już nie będzie. Nie ma także tutaj miejsca na żadne barwniki, konserwanty, stabilizatory czy też przeciwutleniacze. Niestety one w wielu produktach się jednak znajdują. Gdy decydujemy się na zakup ekologicznych produktów, to obciążamy naturalne środowisko. Dzięki temu właśnie chronimy żywe organizmu oraz szczególnie dbamy o ekosystem. Pośród zalet nie możemy w żadnym wypadku zapomnieć o zdrowotnych walorach, które doceniają w dużej mierze osoby, które się borykają z przeróżnymi pokarmowymi alergiami. Oprócz tego produkty ekologiczne są bogate w bardzo dużą ilość składników odżywczych oraz witamin. Zapewniają dlatego dobre samopoczucie oraz zdrowie.

A czy są jakieś wady?

Niestety do czynienia mamy także z wadami odżywiania ekologicznego. Przede wszystkim wśród wad wyróżnić możemy cenę. Produkty tego rodzaju są droższe o kilkanaście procent, a niżeli konwencjonalne produkty. W Polsce ceny tychże produktów są naprawdę wygórowane. Związane jest to z całą pewnością z małą ilością ekologicznych gospodarstw w Polsce. Wiele osób także narzeka na to, że jest mała dostępność sklepów, które oferują zdrową żywność. Może i coś w tym jest, ale jednak ostatnimi czasy powstaje ich coraz więcej. Nie powinniśmy już na ten aspekt zbytnio narzekać. Pamiętajmy o tym, że w każdym dużym mieście zaopatrzymy się w tego rodzaju zdrową żywność. Jedynie co to możemy narzekać na naprawdę wysokie ceny tychże produktów. Wiadomo jednak już skąd się to bierze.