Zdrowa żywność kluczem do dobrego samopoczucia

Odżywiając się zdrowo poprawiamy swoje samopoczucie – to nie tajemnica. Dlaczego jednak często tak ciężko jest utrzymać zdrową dietę? I co właściwie ona oznacza? Czym jest zdrowa żywność? Na świecie panuje wiele różnych przekonań jeśli chodzi o to, które produkty są zdrowe, a które nie. Jak to się mówi – co kraj to obyczaj. Istnieją jednak pewne kanony zdrowego odżywiania, które obowiązują na całym świecie i są one związane z uniwersalnym funkcjonowaniem każdego ludzkiego organizmu. Czym jest więc zdrowe odżywianie? I jak się za nie zabrać ? Oto kilka wskazówek:

Wprowadzenie do diety warzyw i owoców.

W dobie kiedy wszystkie potrawy można dostać w formie gotowej, często zdarza nam się omijać alejki ze świeżymi owocami i pędzić w stronę szybkich w przygotowaniu potraw. Tak zdarza się często. Jednak kupno świeżych warzyw jest naprawdę dobrym posunięciem. Przygotowanie smakowitej sałatki czy też innej wielo warzywnej potrawy, co prawda może zająć nam trochę czasu, ale jest to warte zachodu. Warzywa to zdrowa żywność, która przyczynia się do uzupełniania witamin i mikroelementów w naszym organizmie, a przy tym urozmaica nasza dietę.

Ograniczenie tłuszczów i soli

Niezależnie od tego jaką potrawę przygotowujemy – dobrze jest ograniczyć używanie tłuszczów oraz soli. Zdrową formą przygotowywania mięs oraz ryb jest gotowanie na parze oraz obróbka w piekarniku bez dodatku tłuszczów. Nie od dziś wiadomo, że nadmiar tłustego mięsa czy też innych tłustych potraw – działa na naszą niekorzyść. Dobrze jest więc od czasu do czasu zrobić sobie przerwę w spożywaniu takich produktów i zastąpić je chudymi i zdrowszymi. Kolejnym faktem, o którym warto pamiętać jest ograniczenie spożycia soli. Jak wiadomo nadaje ona potrawie smaku, jednak nie warto z nią przesadzać! Sól zwiększa ciśnienie tętnicze i jest ogólnie niekorzystna dla organizmu. Dobrze jest również wiedzieć, że tłuszcz zawarty w większości ryb jest zdrowy i nie należy go aż tak bardzo unikać.

Wyrzucenie z diety produktów przetworzonych

Dobrze jest wiedzieć, że większość przetworzonej, gotowej żywności takiej jak gotowe dania, sałatki, pizze, puszkowane produkty – są na ogół nie zdrowe. Większość dostępnych w sklepie napojów także jest szkodliwa. Wszystko za sprawą dużych ilości cukru oraz jeszcze bardziej szkodliwego syropu glukozowe fruktozowego. Przeglądajmy więc etykiety i nie spożywajmy szkodliwych substancji! Kolorowe napoje ograniczmy więc do minimum! Wszelkie produkty, które mają nienaturalny, zbyt intensywny smak takie jak chipsy – ograniczmy do niemal zera – zawierają one sporo tłuszczu i niekorzystnych dla zdrowia substancji.